Aby cesta nebola nebezpečná

Aby cesta nebola nebezpečná – dopravná výchova v 2. ročníku.

Vo štvrtok 23. septembra ste mohli v centre mesta stretnúť nekonečne dlhý zástup troch druháckych tried zo ZŠ Duklianska. Do ulíc ich zlákalo nielen príjemné slnečné počasie, ale aj významná zmena na najrušnejších mestských križovatkách – semafory. Práve tie boli hlavným cieľom uskutočnenej vychádzky.

Mnoho našich druháčikov s nimi ešte nemá žiadne skúsenosti alebo len malé. Práve preto sme absolvovali túto vychádzku.

Mali sme šťastie – skúšobne už svietili semafory pre vodičov aj pre chodcov. Vychádzka teda netradične viedla krížom – krážom cez cesty. Samozrejme, s vysvetľovaním toho, ako a kedy cez cestu správne prechádzať, čo znamená každá farba na semafore a ako sa na ceste správať bezpečne, aby sme vždy v zdraví došli do cieľa. Všímali a vysvetľovali sme si aj dopravné značky a správanie sa vodičov, cyklistov, chodcov, či iných účastníkov cestnej premávky. Popri tom všetkom sme videli aj niekoľko policajtov, ktorí dodávali všetkým pravidlám vážnosť a dôležitosť.

Z úst detí sme sa však dozvedeli aj to, že „..môj tata platil pokutu za rýchlosť..“ a „moja mama v aute telefonuje a nezapína si pás..“. Takže pozor, milí dospeláci, vaše deti sú už podkuté vedomosťami o správaní sa na cestách a teda sa vám od nich môže ujsť aj nejaké to pokarhanie.

Cestou späť sme sa ešte zastavili na školskom ihrisku, zopakovali si naučené pravidlá, pripomenuli si dôsledky ich porušovania a vyrozprávali sa z nových dojmov.

V piatok náš miniprojekt pokračoval v jednotlivých triedach – v II. A, B, C – vypracovávaním pracovných listov, sledovaním zaujímavých náučných prezentácií, či kreslením dopravných značiek a prostriedkov.

Veríme, že všetky aktivity, ktoré deti absolvovali, vyústia do ich bezpečného a zodpovedného správania sa na cestách. Pridajte sa k takémuto správaniu aj vy – dospeláci. Ste príkladom pre všetky deti – ide o to, či dobrým alebo zlým.

V. Kopčanová